Amikor először kezdtem el csak vizet inni egy hónapon át, hamar rájöttem, hogy sokkal több vízre van szükségem, mint amit addig megittam egy nap. Erre a legegyszerűbb megoldás, ha megvesszük a palackos ásványvizet, azt tudjuk otthon is inni, és magunkkal is vihetjük.
Na de PET palackos megoldás nem éppen fenntartható, ezért ez manapság próbálom elkerülni, ahogy csak tudom. Számoljunk egy picit: vegyük azt, hogy naponta 3 liter vizet szeretnék meginni, egy nagyobb méretű ásványvíz 1,5 literes, tehát napi kettőt elfogyasztok. Ez 30 nap alatt 60 műanyagpalack, amit csak egyedül én termeltem. Egy négy fős háztartásban ez már 240 palack egy hónapban. És ez épp csak a napi vízfogyasztást fedezi.
Na de mi a baj a PET palackkal?
Egyrészről nagyon rövid életű, hiszen jó esetben csak egyszer használod. Mondom, hogy jó esetben, rosszabb esetben újratöltöd csapvízzel, hogy jófej legyél a Földanyával, mint ahogy én is tettem jó sokszor. Azt nem gondolod, hogy igazából ezeket a palackokat nem arra tervezték, hogy Te újratöltsd csapvízzel, hanem, hogy dobd ki a szelektívbe szépen, és vegyél újat. Minél többször használod újra ugyanis, annál valószínűbb, hogy szervezetedre mérgező anyagok fognak kioldódni a plasztikból, ahogy erről már több helyen is volt szó.
Jó esetben tehát kidobod a szelektívbe, rosszabb esetben csak egy sima kukába (de most tényleg, tedd a szívedre a kezed..), még rosszabb esetben szemetelsz, még rosszabb esetben veszel marha drágán egy repülőjegyet Balira, lemész a gyönyörű tengerpartra, és ott lerakod. Vagy nem tudom, hogy ez hogyan sikerül, de szemlátomást ez a helyzet:
Ezt a képet nem én készítettem, de voltam ott, és láttam a két szememmel is, hogy ez van. Bali nem hiába jár az élen a műanyag teljes száműzésében. Különbőző vállalatok szakosodtak már csak arra, hogy az óceánt minél jobban próbálják megtisztítani a műanyagtól. Becslésük szerint közel 7,2 milliárd (7 200 000 000) kg műanyag kerül az óceánba évente!
Mit tudok tenni én? (mármint Te)
A legegyszerűbb, amit megtehetünk mi, egyszerű emberek, hogy igyekszünk kerülni a palackozott vizek vásárlását. Egyrészről Magyarországon a legtöbb helyen kiváló a csapvíz, ezt tesztekkel bizonyították, de mindenképpen iható, nem úgy, mint egyébként a világ valószínűleg nagyobb részén.
Ha viszont mindenképp ódzkodsz a csapvíztől, akkor is vannak megoldások:
- Vehetsz például nagyobb kiszerelésű vizet. Nem a legjobb megoldás, de legalább kevesebb szemetet fogsz termelni.
- vehetsz különböző vízszűrőket, akár olyat, amik kancsóként is funkcionálnak, vagy
- olyat, amit közvetlenül a vízcsapra tudsz szerelni
A következő kérdés már csak, ha megvan a tiszta vized, hogy miből idd meg, miben vidd magaddal.
BPA mentes
Ez legyen a jelszavad. A BPA a biszfenol A rövidítése, ami egy ipari vegyi anyag, és a legtöbb egyszer használatos műanyagban megtalálható. Nem vagyok vegyész, de hidd el, nem akarsz ilyet enni. Ha nem melegíted az elviteles műanyag dobozban a kaját a mikróban, akkor az eldobható palackot se töltsd újra inkább.
Szerencsére már rengeteg BPA mentes vizes palackot lehet vásárolni, itt van például ez:
Ha nagyon helytakarékosat szeretnél, akkor is van egy jó ajánlatom számodra, vehetsz pl ilyet:
Ez nem olcsó, az 1 literes kb 25 amerikai dollár (7000 Ft) a Hydrapak oldalán (de van 750ml-es is 20$-ért), viszont nagyon masszív, és rendkívül kicsire össze lehet csukni, mikor nem használod. Csak arra vigyázz, hogy ne felejtsd véletlenül egy kuala lumpuri hotel szobájának a kicsi hűtőjében, mert akkor nagyon szomorú leszel. Egyébként nagyon tartós jószág (lehetett volna. még mindig fáj..)
Persze lehetsz ennél keményvonalasabb is, és kerülheted teljes mértékben a műanyagot, ez esetben ott vannak az üveg- és fémpalackok. Jelenleg én is egy fémpalackból tolom, amit valaki otthagyott egy helyen, ahol korábban dolgoztam. (van Isten).
A fentebb említett példák már szinte prémium megoldások, elsőre ijesztő lehet egy ekkora összeget költeni egy flakonra. Akár beruházásnak is tűnhet, és hát az is. Az egészségedbe és a közös jövőnkbe való beruházás. Jó hír, hogy ennél sokkal olcsóbban is tudsz venni BPA mentes palackot magadnak, és még jó hír, hogy ha a prémium megoldásokat választod, azok sem különösebben nagy beruházások, ha kiszámolod, hogy hány nap alatt jön vissza az ára, ha ilyenből iszol mondjuk csapvizet PET palackos ásványvíz helyett. Szerintem nem több, mint egy hónap. Onnantól kezdve pedig gyakorlatilag spórolsz vele. Plusz kevesebb szemetet termelsz, plusz jobban odafigyelsz a saját egészségedre. Ezt teszi egy fenntartható ember.
És Te mit teszel?
De nem, tényleg. Ez nem valami drámai lezárás, valami provokatív költői kérdés. Tényleg érdekel, hogy Te mit teszel? 10 emberből ma Magyarországon hányan figyelnek erre, vagy esetleg ennél még jobban?